Popüler Yazılar
Anasayfa » Bilgisayara Localhost XAMPP Kurulumu
Bilgisayara Localhost XAMPP Kurulumu

Bilgisayara Localhost XAMPP Kurulumu

Merhabalar; bu yazımızda bilgisayarımıza size localhost yani lokal sunucu kurmayı sizlere anlatmaya çalışacağım. Localhost bilgisayarımızda html, php ve mysql yazılımları çalıştırmaya ve düzenlemeye olanak sağlan yardımcı bir programdır. Yani bir internet sitesi, blog vb gibi dökümanlarınızı internet ortamında yayımlamadan kendi bilgisayarınızda oluşturarak yayıma hazırlayabilmenize yardım eden bir programdır.

Çeşitli isimlerde ve özelliklerde olan localhost programlarından XAMPP benim kullanmış olduğum localhost programı şahsımca gayet kullanışlı ve basit bir localhost programıdır. Öncelikle BURADAN bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan XAMPP localhost programını indirin.

Programı indirdikten sonra program dosyasına tıklayın ve gelen ekranda İNSTALL seçeneğine tıklayın. Program otomatik olarak kurulmaya başlayacaktır. Kurulum bittikten sonra gelen siyah ekranda size masaüstünüze kısayol oluşturulsun mu seçeneği sorulacaktır. Burada ENTER ve ardından gelen seçeneğe N tuşuna basarak devam edebilirsiniz.

Devam eden siyah ekranda 1 seçeğini seçerek ENTER tuşuna basın. ENTER tuşuna bastıktan sonra kontrol paneli gelecektir. Gelen kontrol panelinde Apache ve Mysq seçeneklerini işaretleyerek START butonlarına sırayla tıklayın. Tıkladığınız START butonunun yanında RUNNİNG yazısı geldiyse localhostunuz başarıyla çalışıyor demektir.

Sıra geldi çalıştırmak istediğimiz sitelerin dosyalarını atacağımız yeri öğrenmeye; program kurulum yaparken otomatik olarak C dizininize kurulmuştur. Çalıştırmak istediğiniz site dosyalarını atmanız gerek yer ise C dizininiz içersinde oluşturulan xampp klasöründeki htdocs klasörüdür.

Localhost kurulumu başarıyla tamamlanmış olmalıdır. Sitelerimizin dosyalarını yukarıda belirttiğim dosyaya attıktan sonra sitelerimizin nasıl görüntüleneceğini merak ediyorsunuzdur.

Sitelerimizi görüntülemek için çalıştırmak istediğiniz site dosyalarını xampp klasöründeki htdocs içersinde herhangi bir isim oluşturarak onun içersine atın ve web tarayıcınıza localhost/dosyadiniz olarak yazın ve ENTER tuşuna basın. Çalıştırmak istediğiniz site karşınıza çıkmış olacaktır.

Sırada localhostta mysql oluşturmaya; web tarayıcınıza localhost/phpmyadmin yazarak localhostunuzdaki phpmyadmin panelinize erişebilirsiniz.

Hepsi Bu Kadar.

ÖNEMLİ UYARI: Sitemizde Yayımlanmakta Olan Bütün Materyaller Bilgilendirme Ve Paylaşımm Amaçlıdır. Meydana Gelebilecek Problemlerden Virüs, Hack vb.. Gibi Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Tutulamaz. Yazılımlar Piyasada Bulunan ve Dağıtılan Yazılım, Tema, Script, Eklenti vb Gibi Materyallerdir.

Yayımlanmasını İstemediginiz Yazi Ve Size Ait Olan Materyalleri paylasimci@paylasimdiyari.com Mail Adresine Bildiriniz. 1 Hafta İçinde Kaldırılacaktır.

Hakkında

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.